Autor: mi
Datum objave: 21.09.2019

Uzbekistanci najuspješniji na svjetskom prvenstvu u boksu

Uzbekistan je najuspješnija reprezentacija svjetskog boksačkog prvenstva u Ekaterinburgu s tri zlata, srebrom i broncom.

Rusi su drugi s tri zlatne i jednom brončanom medaljom.

Olimpijski pobjednik iz Rija Shakhobidin Zoirov napravio je pauzu u profesionalnoj karijeri (3-0, 2 KO) i osvojio zlato u muha kategoriji. 26-godišnji Uzbekistanac zlato je osvojio pobjedom jednoglasnom odlukom protiv drugog nositelja Indijca Amita Panghala (30:27, 30:27, 29:28, 29:28, 29:28).

32-godišnji Rus Andrey Zamkovoy, koji je prije 10 godina osvojio srebro na svjetskom prvenstvu, a 2012. broncu na Olimpijskim igrama, postao je svjetski prvak u velteru pobijedivši tehničkom odlukom Pata McCormacka. Englez je imao brojanje u prvoj rundi, a u drugoj je došlo do sudara nakon kojeg je McCormack dobio posjekotinu i nije mogao nasatviti. Na putu do zlata eliminirao je olimpijskog pobjednika Arlena Lopeza.

Zamkovoy je na Olimpijskim igrama u Londonu pobijedio Errola Spencea.

Na isti način do zlata je došao i Uzbekistanac Mirazizbek Mirzakhalilov u bantamu koji je svladao trostrukog svjetskog prvaka s Kube Lazara Alvareza - 18:20, 19:19, 19:19, 20:18, 20:18.

Nakon što je 2017. postao svjetski prvak u poluvelteru, Kubanac Andy Cruz Gomez u Rusiji je osvojio zlato u lakoj kategoriji pobijedivši Amerikanca Keyshawna Davisa (30:27, 29:28, 29:28, 29:28, 29:28).

Rus Gleb Bakshi u finalu srednje kategorije jednoglasnom odlukom je svladao Filipinca Eumira Marciala koji je bio u nokdaunu u drugoj rundi.

U finalu poluteške kategorije Kazahstanac Bekzad Nurdualetov pobijedio je Uzbekistanca Dilshodbeka Ruzmetova (30:27, 30:27, 29:28, 29:28, 30:27).
Rus Muslim Gadzhimagomedov pobjedom protiv Ekvadorca Julija Castilla postao je svjetski prvak u teškoj, a Uzbekistanac Bakhodir Jalolov pobjedom protiv Kazahstanca Kamshybeka Kunkabaeva.