Autor: Admin
Datum objave: 23.07.2012
Komentari:
0,00


YOGA 2. DIO

Učinci yoge

Pozitivni učinci yoge zaista su brojni, a većina ih je i znanstveno potvrđena. Yoga harmonizira, opušta i daje energiju i vitalnost tijelu, duhu i psihi. 'Razgrađuje' stres te uklanja njegove posljedice, primjerice napetost u leđima i vratu, glavobolju i poremećaj spavanja.

Yogom se uspostavlja i podržava unutarnji mir i sklad, razvija samosvijest i potiče samopouzdanje. Izvor je vitalnosti i životne energije te se pod njezinim utjecajem bude zatomljene sposobnosti, razvija kreativnost i osobnost. Vježbe yoge pozitivno utječu na mišiće, vezivno tkivo i zglobove. Pod njezinim utjecajem tijelo postaje ljepše i izduženo, pokreti gipki, lagani i elegantni, a držanje kraljevsko.

Yoga jača kralježnicu i pridonosi njezinoj elastičnosti. Mišići postaju jači, vitki, elastični i opušteni, a zglobovi čvršći i pokretniji. Yoga utječe i na unutarnje organe potičući njihovo funkcioniranje, a posebno njihovu prokrvljenost. Primjerice, normalizira i stabilizira krvotok i rad srca, jača i smiruje živčani sustav te potiče izmjenu tvari i podiže cjelokupni imunitet. Yoga poboljšava i koncentraciju. Disanje samo po sebi postaje pravilno, pa se umjesto plitko i ubrzano, počinje disati polakše i dublje, od čega 'profitira' cjelokupni organizam, a posebno koža koja postaje svježa i sjajna.

Vježbe povoljno utječu i na probavu te pomažu kod različitih poremećaja, primjerice gastritisa i zatvora. Pod utjecajem vježbi yoge tijelo troši kalorije, normalizira se osjećaj gladi i potreba za hranom te se gubi na težini.


Iako je yoga namijenjena zaista svima, ona se posebno preporučuje određenim grupacijama ljudi. Primjerice, vježbe yoge bit će od posebne pomoći osobama koje imaju probleme s držanjem, kralježnicom i bolovima u leđima te onima koji boluju od nekih bolesti, primjerice kroničnih bolesti organa za disanje, astme i alergija te kroničnih glavobolja i migrene. Bavljenje yogom preporučuje se i za ublažavanje simptoma raznih psihičkih poremećaja i bolesti te posebno onima koji su pod stalnim stresom, i to ponajprije na radnome mjestu.

Savjeti za trening

Ako imate problema sa zdravljem, primjerice deformaciju kralježnice, visoki krvni tlak ili vrtoglavicu, prije učenja yoge obvezatno se posavjetujte sa svojim liječnikom.

Vježbe yoge svladajte isključivo uz stručno vodstvo iskusnog trenera te se ni u kojem slučaju ne upuštajte u samostalno učenje uz pomoć kazeta i knjiga, kako biste izbjegli mogućnost usvajanja pogrešne tehnike.

Željeni rezultati mogu se postići samo redovitim i dosljednim vježbanjem u duljem razdoblju, stoga yogu prakticirajte najmanje tri puta na tjedan 20-30 minuta ili, još bolje, svaki drugi dan. Naravno, najbolji se rezultati postižu svakodnevnim prakticiranjem yoge desetak minuta ujutro ili navečer.

Vježbajte po mogućnosti uvijek u isto doba dana, a izbor uskladite sa svojim bioritmom, ovisno o tomu jeste li jutarnji ili večernji tip.

Prije treninga nemojte jesti, pijte što manje, a neka između većeg obroka i vježbanja prođe najmanje dva sata.

Vježbajte bosi ili u toplim pamučnim soknama te u udobnoj i laganoj pamučnoj odjeći koja ne sputava pokrete, na prostirki koja se ne gužva.

Prije vježbanja kratko zagrijte svoje tijelo, primjerice pet minuta trčite na mjestu.
Vježbe izvodite pažljivo, odmjereno i strpljivo, uz koncentrirano disanje.

Ne forsirajte se i ne činite nepotrebne pritiske na tijelo, posebno ne one koji graniče s boli; dok se rastežete i savijate, mora vam biti ugodno jer se u yogi do cilja dolazi malim i tijelu primjerenim koracima, dakle, polako ali sigurno.

Dok vježbate, udišite i izdišite duboko i koncentrirano isključivo kroz nos, pa će tako zrak koji udišete biti pročišćen, ovlažen i ugrijan.

Znojenje za vrijeme vježbanja dobar je znak, posebno kada se izvode dinamične vježbe koje potiču cirkulaciju i izmjenu tvari.

Izvor: www.coolinarika.com
3463
Kategorije: Fitness
Tagovi: Fitness
Nek se čuje i Vaš glas
Vaše ime:
Vaša poruka:
Najpopularnije
Najnovije